کابل HDMI

988687

محصول جدید

گارانتی اصالت بامیا

17,500تومان

گارانتی اصالت کالا
بازگشت کالا تا 7 روز
پرداخت در محل

همزمان با رشد و به روز شدن تکنولوژی صوتی و تصویری در دنیا و لزوم استفاده از نسل جدید برنامه های مالتی مدیایی هر روزه ورودی ها وخروجی های مختلفی برای کارت های گرافیک و همین طور به تبع آن ایجاد همین رابط ها برای نمایشگرهاست. 
این رابط در چند سال گذشته روی کارت های گرافیک لوکس و گران قیمت جای می گرفت و همین طور به تبع آن برای هر نمایشگری امکانداشتن چنین رابطی نبود. اما با گذشت زمان و در نتیجه معرفی سری های متنوع تری از کارت های گرافیک این رابط در بیشتر کارت هایمتوسط و میان قیمت بازار جای گرفت و امروزه نیز در بسیاری از کارت های نه چندان گران و متوسط بازار قرار دارد.
 HDMI چیست ؟
HDMI (High-Definition Multimedia Interface) که به معنی رابط مولتی مدیای با کیفیت بالاست، اولین رابط تجاری برای انتقال غیرفشردههمزمان تصویر و صدا به صورت دیجیتال است. 
با این سیستم، کاربران خانگی می توانند با یک کابل تصاویر و صدای دیجیتال را به بهترین شکل ممکن دریافت کنند و دارای یک سینمایخانگی با بهترین کیفیت باشند. HDMI قابلیت انتقال تصویر و صدا را برای بسیاری از دستگاه های خانگی مانند DVD Player یا تلویزیون هایدیجیتال و حتی کامپیوترها با استفاده از یک کابل فراهم می آورد. HDMI قابلیت انتقال تصاویر را برای تمام حالت های ویدیویی از قبیلاستاندارد یا با کیفیت بالا (high-definition) فراهم می آورد و در عین حال صدای دیجیتال را نیز منتقل می کند. HDMIصدای ۸ باند یا ۸channel را تا ۱۹۲ کیلوهرتز انتقال می دهد و تمامی فرمت های کنونی برای صدا از قبیل Dolby Digital و DTS را پشتیبانی می کند. 
● انواع رابط HDMI:
:HDMI ۱.۰ این رابط در سال ۲۰۰۲ به بازار عرضه شد و از مشخصات فنی زیر پشتیبانی می کند:
۱) کابل تک برای انتقال صدا و تصویر با حداکثر انتقال اطلاعات ۴۹۰ مگابایت در ثانیه.
۲) انتقال بیش از ۱۶۵ میلیون پیکسل در ثانیه برای فرمت های تصویری.
۳) انتقال ۷ کانال صدا با دقت ۲۴ بیت ۱۹۲ کیلوهرتز(استاندارد صوتی DVD).
HDMI ) ۱.۱ این رابط که در سال ۲۰۰۴ به بازار عرضه شد از مشخصات فنی زیر پشتیبانی می کند:
۱( قابلیت پشتیبانی از تکنولوژی های محافظتی در فرمت DVD Audio. 
HDMI ) ۱.۲ این رابط در سال ۲۰۰۵ به بازار عرضه شد و از مشخصات فنی زیر پشتیبانی می کند:
۱( قابلیت پشتیبانی از دیسک های نوری Super Audio.
۲( امکانات ارتباط به منابعی مانند کامپیوتر.
۳( پشتیبانی از منابع تصویری و صوتی با ولتاژ پایین.
HDMI)۱.۳ این رابط آخرین نوع از این رابط پیشرفته است که در سال ۲۰۰۶ به بازار عرضه شد. این رابط به عنوان پیشرفته ترین و به روزتریننسخه از رابط HDMI شناخته می شود و دارای مزایای کلی زیر است:
۱( کابل تک برای انتقال صدا و تصویر با حداکثر پهنای باند ۰۲/۱ گیگابایت در ثانیه.
۲( افزایش عمق رنگ (پشتیبانی از دقت ۳۰،۳۶ و ۴۸ بیت برای عمق رنگ که تقریبا حدود ۲۸۱ میلیارد رنگ است.(
۳( پشتیبانی از قابلیت هماهنگی (انطباق پذیری) صوتی.
۴( پشتیبانی از فرمت های صوتی Dolby True HD،DTS-HD برای اتصال به تقویت کننده های خارجی (منظور آمپلی فایرهایی با پشتیبانی ازرابط HDMI است(.
۵( پشتیبانی از فرمت استاندارد رنگ XVYCC.
در مجموع HDMI با قابلیت های ذکر شده ما را برای تماشا و لذت بردن از تصاویر یاری می کند.
در بیشتر محصولات گرافیکیATI می توانید به راحتی این رابط را بیابید. در کارت های گرافیک سافایر به عنوان همکار برتر نیز این رابط یا تبدیلآن روی همه محصولات سری ۴۰۰۰ و برخی از محصولات سری ۳۰۰۰ وجود دارد. به این ترتیب شما می توانید با تهیه یک کارت گرافیک با ردهقیمتی متوسط نظیر ۴۶۷۰ و۴۵۵۰ به راحتی از امکانات یک رابط خوب HDMI استفاده کنید.  معرفی HDMI

HDMI یا High-Definition Multimedia Interface که به معنی رابط مولتی مدیای با کیفیت بالاست، اولین و تنها رابط تجاری برای انتقال غیر فشرده همزمان تصویر و صدا بصورت دیجیتال است. با این سیستم، کاربران خانگی می توانند تنها با یک کابل تصاویر و صدای دیجیتال را به بهترین شکل ممکن دریافت نمایند و دارای یک سینمای خانگی با بهترین کیفیت باشند.HDMI قابلیت انتقال تصویر و صدا را برای بسیاری از دستگاه های خانگی مانند DVD Player و یا تلویزیون های دیجیتال و حتی کامپیوتر ها با استفاده از تنها یک کابل فراهم می آورد. HDMI قابلیت انتقال تصاویر را برای تمام حالت های ویدیویی از قبیل استاندارد و یا با کیفیت بالا (high-definition) فراهم می آورد و در عین حال صدای دیجیتال را هم منتقل می کند.HDMI صدای 8 باند یا channel را تا 192kHz انتقال می دهد و تمامی فرمت های کنونی برای صدا از قبیل Dolby Digital وDTS را پشتیبانی می نماید.

برای ساخت HDMI تعداد زیادی از شرکت های معروف سازنده وسایل الکترونیک با به اشتراک گذاشتن منابع مالی و تحقیقاتی خود برای دستیابی به یک تکنولوژی که به راحتی بتواند در دسترس مردم عادی قرار بگیرد و در عین حال دارای کیفیت بالا باشد سهیم هستند. این شرکت ها عبارتند از Hitachi, Sony, RCA, Panasonic, Philips, Silicon Image. در زیر نشان رسمی HDMI را مشاهده می فرمایید.


برای استفاده از HDMI هر دو دستگاه منبع(مثلا یک DVD Player) و مقصد(مثلا یک تلویزیون) باید به این تکنولوژی مجهز باشند و آسانترین راه هم برای فهمیدن اینکه یک دستگاه این تکنولوژی را پشتیبانی می کند این است که ببیبنیم این وسایل دارای سوکت مخصوص HDMI هستند یا خیر، اگر چه هم اکنون یکی دو سالی است که بیشتر دستگاه های پیشرفته به همراه این تکنولوژی عرضه می شوند و این تکنولوژی جای سیمهای زرد، قرمز و سفید A/V که هم اکنون به همراه هر دستگاه پخش صدا و تصویری عرضه می شود را خواهد گرفت.

مزایای استفاده از HDMI نسبت به کابل های کامپوننت (component) و S-Video و ...

سیستم HDMI نسبت به بقیه روش های انتقال تصویر و صدا بهترین نتیجه را بدست می دهد.
از نظر کیفیت تصاویر، HDMI بهترین تصاویر را ارائه می دهد چون HDMI اطلاعات تصویر را بدون هیچ گونه فشرده سازی و بصورت دیجیتال منتقل می کند.از نظر کیفیت صدا هم، HDMI بهترین خروجی صدا را فراهم می آورد چون صدای خروجی کاملا دیجیتال و دارای بهترین کیفیت ممکن است.و از نظر راحتی کار هم استفاده از تنها یک سیم بجای استفاده از چندین کابل برای انتقال جداگانه تصاویر و صدا در سیستم های دیگر.

تاثیر طول کابل های HDMI در کیفیت خروجیبرای استفاده های خانگی کابل های HDMI معمولا در طول های 1 و 1.5 متر عرضه می شوند هر چند که بسته به نیاز کابل های با طول 40 متر هم ساخته می شوند. سازندگان HDMI هیچ گونه محدودیتی را برای طول کابل های HDMI مشخص نکرده اند، به همین دلیل HDMI صرف نظر از طول کابل های ساخته شده یک سری شرایط برای کابل های تولیدی وضع کرده است و هر کابلی که دارای شرایط لازم باشد مورد تایید است و بنابراین با توجه به کیفیت و نوع مواد استفاده شده در کابل های HDMI کابل های با طول های متفاوتی هم تولید می شود که همگی مورد تایید هستند، اگر چه برای طول های بسیار زیاد استفاده از دستگاه های تقویت سیگنال HDMI مورد نیاز است. 

نسخه های مختلف HDMIسازندگانHDMI به مرور زمان سعی بر بهبود این تکنولوژی دارند. تاریخچه عرضه HDMI را در زیر مشاهده می فرمایید:
نسخه 1.1 در May 2004 ساخته شد. در این نسخه قابلیت پشتیبانی از تعداد جدیدی از فرمت های صدا برای DVD ها اضافه شد.نسخه 1.2 هم در August 2005 ارائه شد. در این نسخه قابلیت انتقال صدا تا 8 باند طراحی شد.نسخه 1.2a درDecember 2005 تهیه شد. بیشتر تمرکز این نسخه بر روی همخوانی HDMI با قوانین CEC یا Consumer Electronic Control بود.و نسخه بعدی این تکنولوژی یعنی ویرایش 1.3 هم در June 2006 معرفی شد. در این نسخه قابلیت انتقال اطلاعات به مرز 10GBps رسید و همچنین قابلیت پشتیبانی از امکانات جدید صوتی مانند TrueHD و DTS-HD به آن اضافه شد.

و نسخه نهایی آن هم یعنی ویرایش 1.3a در November 2006 به تولید رسید که تغییرات مختلفی در قابلیت های پخش صوت و تصویر داده شده است.در این مقاله قصد تنها آشنایی مقدماتی شما بینندگان عزیز با HDMI بود و اگر مایل به کسب اطلاعات کامل تری در این زمینه هستید، بهتر است به سایت رسمی HDMI یعنی http://www.hdmi.org/مراجعه بفرمایید. HDMI 1.0 برای اولین بار در December 2002 عرضه شد که سیستمی با کابل واحد برای عبور همزمان تصویر و صدا با نرخ انتقال 4.9Gbps بیت بود.

مزایای استفاده از HDMI نسبت به کابل های کامپوننت (component) و S-Video و …

سیستم HDMI نسبت به بقیه روش های انتقال تصویر و صدا بهترین نتیجه را بدست می دهد.
از نظر کیفیت تصاویر، HDMI بهترین تصاویر را ارائه می دهد چون HDMI اطلاعات تصویر را بدون هیچ گونه فشرده سازی و بصورت دیجیتال منتقل می کند.
از نظر کیفیت صدا هم، HDMI بهترین خروجی صدا را فراهم می آورد چون صدای خروجی کاملا دیجیتال و دارای بهترین کیفیت ممکن است.
و از نظر راحتی کار هم استفاده از تنها یک سیم بجای استفاده از چندین کابل برای انتقال جداگانه تصاویر و صدا در سیستم های دیگر.استان فروشگاه قیمت بروزرسانی گارانتی توضیحات فروش مدت تماس خرید